Előző cikkünkben belekóstoltunk kicsit a pilates biológiai hatásaiba. Innen folytatjuk most, a továbbiakban pedig egy új szemszögből közelítjük meg a dolgot, ugyanis azt is meg fogjuk nézni, hogy milyen pszichológiai hatásai vannak a pilatesnek.
- Az izmok mélyebb aktiválása az idegrendszer jobb működését eredményezi.
Minden mozdulatunknál igénybe vesszük az agy valamelyik területét. Az agy a gerincvelőn keresztül üzen az izomrostoknak (nyilván ez a folyamat ennél sokkal bonyolultabb, de nem akarunk úgy tenni, mintha orvosok lennénk – a megértéshez ennyi is bőven elég).
Amikor megtanuljuk parancsra „beindítani” az izmainkat (mint például a törzs aktiválása a pilateszben), egy olyan láncot tudunk aktiválni a szervezetben, amelyet nagy eséllyel már régóta nem használtunk. A törzs nem csak a hat kockából áll – pontosan 29 izom található meg benne. Azzal, hogy mind a 29-et megdolgoztatjuk, megtisztíthatjuk az idegrendszerünket. Magyarázzuk meg egy egyszerű példán keresztül – mikor megnyitunk egy csapot, amelyet évekig senki nem használt, a víz először akadozva, kicsit elszíneződve fog folyni, minél tovább és minél többször használjuk azonban a csapot, annál jobban fog folyni a víz (elnézést kérünk minden vízvezeték-szerelő olvasónktól).
Egy egészséges idegrendszer lehetővé teszi az agy és a test közötti kommunikációt, valamint serkenti a boldogsághormonok kibocsájtását.
- Pilates közben megnyugszunk és lehiggadunk.
Rengeteg helyen olvashatunk a meditáció jótékony hatásairól. Összegezve, a meditáció:
- enyhíti a feszültséget és a depressziót,
- segít az álmatlanság kezelésében,
- élesíti az agyat,
- serkenti a kreatív gondolkodást,
- enyhíti a stresszt,
- segít a krónikus fájdalom kezelésében,
- enyhíti a negatív érzéseket,
- segít leküzdeni a függőségeket,
- csökkenti a magas vérnyomást és javítja a szív egészségét.
Ha meghalljuk a meditáció szót, a legtöbben egy buddhista szerzetest képzelünk el, ahogy lótuszülésben lebeg ég és föld között. A meditáció azonban nem csak ennyiből áll – sőt, egyáltalán nem ebből áll.
Habár a meditáció valóban a buddhista, a hindu és a kínai tradíciókból ered, a mai pszichológiában sokkal inkább a koncentráción, mint a spiritualitáson van a hangsúly – az agy elcsendesítése, a figyelem összpontosítása és a zavaró tényezők kizárása a lényeg.
Miért beszélünk a meditációról, mikor a cikk témája a pilates?
Pilates közben egyetlen egy dologra kell figyelnünk – a testünkre. Akár akarjuk, akár nem, minden figyelemelterelőt ki kell zárni az agyunkból, hiszen csak így tudjuk helyesen elvégezni a gyakorlatokat.
A pilates-szel a meditáció összes jótékony hatásához hozzájuthatunk. Pluszpontok járnak azért is, mert pilates közben nem ülünk egyhelyben, és nem érezzük az egészet egy hatalmas időpocsékolásnak.
- A pilates enyhíti a test feszültségét.
A testünk és az agyunk szerint két lehetőségünk van, amikor valamilyen stresszes szituációban találjunk magunkat – küzdhetünk vagy menekülhetünk. Lehet szó valódi (például amikor kis híján karambolozunk), vagy elképzelt stresszhelyzetről (például nyilvános beszéd esetén). Ilyen esetekben az agyunk egy nagy löket stresszhormonnal lát el minket, hogy felkészítsen minket a harcra vagy a futásra.
Régen rendkívül hasznos volt ez a hormonlöket, sőt, még ma is hasznát tudjuk venni olyankor, ha tényleg veszélyben vagyunk. Legyünk azonban reálisak – hányszor vagyunk tényleg veszélyben? A stressz általában olyankor jelentkezik, amikor dugóba kerülünk, vagy amikor a főnökünk egy újabb őrült kéréssel áll elő pénteken, fél órával a munkaidő lejárata előtt. Nem szaladhatunk ki a dugóból, és semmiképp nem verekedhetünk össze a főnökkel. Mihez kezdünk ilyenkor a stresszhormonokkal? Elnyomjuk őket.
Ennek eredményeként jelentkeznek az izomgörcsök és a fájdalmak.
A pilates gyengéd nyújtásai lebontják a felgyülemlett feszültséget. Ha pedig az izmaink nem feszültek, az agyunk sem fog stresszelni.
„A test, amely minden feszültségtől és fáradtságtól mentes, a természet által biztosított ideális otthont képezi a kiegyensúlyozott elme számára, amely képes sikeresen áthidalni a modern életstílus összetett nehézségeit.” Joseph Pilates
Aki élvezettel olvasta ezt és az előző cikket, azoknak jó hírrel szolgálunk – az előnyöknek még felén sem vagyunk túl! Következő cikkünkben négy újabb előnyről lesz szó.