Mindig ijesztő egy kicsit, amikor belecsöppenünk egy teljesen új környezetbe, még akkor is, ha önszántunkból vállalkoztunk rá. A pilates órák azonban ijesztőbbek, mint mondjuk edzőtermet váltani. Belépsz a terembe, és meglátod a reformert. A szerencsések közé tartozol, ha egyáltalán tudod azt, hogy a rugókkal és pántokkal felszerelt, rendkívül veszélyesnek tűnő felszerelést reformernek hívják. Olyan kifejezéseket hallasz, mint az „erőközpont”, vagy a „semleges gerinc”, és hirtelen már abban sem vagy biztos, hogy érted a magyart. Más szóval, a pilates óra egy olyan dolog, amelyből sugárzik a „menekülj, ha nem tudod, hogy mit csinálsz” érzés.
Ha te is azok közé tartozol, akik szívesen kipróbálnák a pilatest, ám visszatart az ismeretlentől való félelem, itt az ideje, hogy kilépj a komfortzónádból! A te dolgod először is az, hogy folytasd az olvasást, a mi dolgunk pedig, hogy felfegyverezzünk téged az első pilates órádra.
Mit húzz fel, ha pilateszezni készülsz?
Sokan vannak, akik legszívesebben egy laza, túlméretezett pólóban és melegítőnadrágban edzenek. A pilates órákra azonban érdemes testhezálló, „tapadós” pólót és leggingset (magyarul cicanadrágot) húzni. Ennek két oka is van. Először is, a pilates oktató jobban látja, hogy hogyan mozognak az izmaid a gyakorlatok végrehajtása közben, ez alapján pedig meg tudja állapítani, hogy helyesen végzed-e a feladatot. A másik ok az, hogy a fent említett reformer egyes részeibe könnyen beakadhatnak a túlméretezett pólók. Senki nem fogja a hurkáid és az úszógumid figyelni az edzés közben – mindenki el lesz foglalva a gyakorlatokkal, és különben is, a pilates órákon mindenki rendkívül nyitott és elfogadó! A rövidnadrágot is érdemes otthon hagyni, ugyanis számos olyan gyakorlat van, amelyiknél a lábaid a levegőbe fognak kerülni – ezért inkább maradj a leggingsnél, hacsak nem szeretnél villantani.
A tornacipőtől is meg kell válnod. Hogy mezítláb, vagy zokniban végzed-e a gyakorlatokat, az általában a te döntésed, de érdemes megkérdezni, mikor feliratkozol, mert ez stúdiónként változhat Ha a zokni mellett döntesz – higiénikusabb – , fontos a csúszásgátlóval felszerelteket választani, nehogy megcsússz a felszerelésen.
Kerüld a csatokat, kapcsokat, öveket, láncokat, ékszereket – nemcsak, hogy kényelmetlenné tehetik az edzést, de a felszerelést is károsíthatják. Hasonló okokból a sminkről is nyugodtan megfeledkezhetsz.
Ha hosszú hajad van, kösd fel, vagy fond copfba, rendkívül zavaró tud ugyanis lenni, ha az arcodba lóg.
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy habár a pilates közben sem te, sem a többi tornázó nem fogtok patakokat izzadni, ám teljesen normális, hogy egy zárt teremben, ahol több ember edz, lesznek bizonyos szagok. Ezzel önmagában még semmi gond nincs, ha viszont valaki ezeket a természetes szagokat erős parfümökkel vagy dezodorokkal akarja álcázni, az csak rosszabbítani fogja a helyzetet. Nem azt mondjuk, hogy egyeltalán ne használj dezodort, de talán maradj az illatmentes változatoknál.
Mit vigyél magaddal?
Semmit. Na jó, ez talán egy kicsit mégis túlzás. Jó, ha van nálad egy üveg víz. Habár nem fogsz annyit inni, mint egy aerobik edzés során, pilates közben is fontos a hidratáció. Sokan csak a saját edzőszőnyegeiken szeretnek edzeni, így ha neked is megvan a kedvenced, azt nyugodtan magaddal viheted. A pilates edzőszőnyegek kicsit vastagabbak mint azok, amelyeket jógára használnak, ezzel is növelve a kényelmet.
Ha hallottál olyan eszközökről, mint a reformer, a stability chair, vagy a cadillac, és pánikba estél, hogy neked olyanjaid bizony nincsenek, akkor most megnyugodhatsz. Ezeket a felszereléseket a stúdió biztosítja, a kezdetekben pedig különben sem fogod őket használni.
Mire számíts?
Kemény munkára. Ha belestél már párszor valamelyik pilates stúdió ablakán, nyilván azt láttad, hogy tizenpár ember a földön fekszik. Beleringattad magad abba a tévhitbe, hogy könnyű dolog a padlón feküdni. Nagyon hamar rá fogsz jönni azonban, hogy ez egyeltalán nem igaz. Olyan izmaid fognak dolgozni, amelyekről nem is tudtad, hogy léteznek. Ha pedig edzés közben érzed az égést, akkor edzés után az izomlázat fogod érezni.
Készülj fel arra, hogy alaposan ki leszel faggatva az esetleges sérülésekről vagy változásokról. Nem kíváncsiságból teszik ezt az oktatók, de fontos tudniuk az olyan dolgokról, mint például a műtétek, betegségek, fájdalmak, sérülések, vagy esetleg a terhesség. Ha mégsem kérdeznek, ám neked van valami bejelentenivalód, ne félj odamenni az oktatóhoz és elmondani neki. Csak akkor tudják személyre szabni a feladatokat, ha mindent tudnak rólad.
Számíts arra, hogy sok olyan kifejezés fog elhangzani, amiket te nem ismersz. Nyugodtan less rá ilyenkor a többiekre, hogy ők mit csinálnak. Legjobb, ha beállsz középre, ugyanis innen jól láthatod az oktatót, valamint a többi tornázót is.
Néhány bónusz tipp
- Ne késs! Tiszteld meg az oktatót és a társaidat is azzal, hogy időben érkezel.
- Ne próbálj meg a többiekkel csevegni óra közben! Óra előtt és után nyugodtan barátkozhattok, azonban amíg tart az óra, ne zökkentsd ki magad (sem a többieket) a koncentrálásból.
- Óra végén tedd vissza a felszerelést oda, ahonnan elvetted! Ahogyan te szeretsz egy rendezett terembe érkezni, úgy az utánad érkező csoport is szeretné, ha mindent a helyén találna.
- Ne tűnj el egy szó nélkül! Előfordul, hogy néha ki kell hagynod egy-egy órát. Betelefonálni azonban csak fél percedbe kerül. Így nem fognak rád várni, vagy aggódni miattad.
- Melegíts be óra előtt! Ha kicsit előbb megérkezel, használd ki az időt arra, hogy bemelegítesz. Ne zavard azonban folyamatban lévő órát. Ne foglald el a felszereléseket, és tiszteld meg a csoportot azzal, hogy nem telefonálsz hangosan. Inkább keress egy csendes zugot, melegíts be, és várd meg, amíg véget ér az óra.
Most, hogy tudod, hogy nagyjából mire számíts, nincs több mentség! Akár már ma felkeresheted a legközelebbi pilates stúdiót, és beiratkozhatsz egy kezdő csoportba.