fbpx Skip to main content

Miért jó a pilates kiegészítő edzésnek?

Közzétette: 2018-08-26Pilates

 

Miért jó a pilates kiegészítő edzésnek?

Ha van egy választott sportod, amelyet már évek óta űzöl, akkor az egyben azt is jelenti, hogy évek óta ugyanazokat a gyakorlatokat, mozgássorokat végzed. Természetes, hogy a tested egyes izmai, izomcsoportjai ennek megfelelően alakulnak ki, erősödnek meg.

Sok esetben – mint például a kosárlabdánál – ez egy féloldalas mozgást jelent, vagyis jobban megerősödik a dobó kezünk és az ellentétes oldalon az ugró lábunk. A specifikus izomhasználat miatt bizonyos izmainkat túl-, más izmainkat kevésbé használjuk. Ennek az lesz az eredménye, hogy a túlhasznált izmok elhúzzák az ízületeket a helyükről, ami hosszú távon mozgásszervi fájdalmat vagy sérülést okozhat. Egy izom ugyanis funkcionálisan nézve átível egy, vagy két ízületet, és azt mozgatja. Ha túl rövid például a bicepszünk a felkaron, akkor nem tudjuk kinyújtani teljesen a karunkat. A gerinc két oldalán lévő izomzat aszimmetriája elhúzhatja egyik oldalra a csigolyáinkat is akár. Az ellenkező oldal természetesen igyekszik tartani a helyén az ízületet, mivel azonban ez a gyengébb oldal, hamarabb elfárad, és előbb utóbb izomgörcsök, fájdalmak jelentkeznek.

A pilates során lehetőség nyílik arra, hogy a gyenge izomzatokat megerősítsük, stabilizáljuk, így elkerülhető a fájdalom kialakulása, illetve csökkenthető a már kialakult fájdalom mértéke.

Ugyanakkor a piletes órákon nyújtó gyakorlatokat is végzünk. Sőt, inkább úgy fogalmazok, hogy erősítve nyújtunk. . Az elvégzett gyakorlatoknak köszönhetően erősebb izomzat alakul ki. Hogyan lehet ez? Lássuk egy példán keresztül, miért fontos a nyújtás és mit értünk nyújtva erősítés alatt?

Ha egy normál hosszúságú izomhoz képest a mi izomzatunk 2 cm-rel megrövidült, akkor annak összehúzódása is kisebb lesz. Ám ha visszanyújtjuk, és az izomerő is megmarad, akkor nagyobb összehúzódást érünk el, hiszen megnöveljük az erőkart. A pilates során a kontrollált izommunka következtében kihasználjuk a nyújtó fázist is. ( Nagyon röviden, és leegyszerűsítve: az izom dolgozhat úgy, hogy rövidül, vagy nyúlik, illetve amikor statikusan csak tartasz valamit egy helyben, és az izom hossza nem változik). Szóval képzeljük el, hogy fogunk egy palack vizet, mert szomjasak vagyunk. A karunkat behajlítjuk, amikor a szánkhoz emeljük a palackot. Ilyenkor a karhajlító izmok rövidülnek. Amíg iszunk, egyhelyben tartjuk a palackot, az izom hossza nem változik, csak tartjuk azt.  A gravitáció lerántaná a karunkat, így amikor visszatesszük a palackot az asztalra, szintén a karhajlító izom dolgozik, miközben nyúlik. Pilatesben ebben az utolsó szakaszban van sokszor a fő izommunka, ezért nincs sokszor külön nyújtás az órák végén. Viszont, ha szeretnél külön a hajlékonyságodon dolgozni, streching óráinkat is ajánlom figyelmedbe, ahol az izmok nyújtására helyezzük a hangsúlyt.

Call Now Button