fbpx Skip to main content

Miért próbáld ki a pilatest akkor is, ha úgy érzed, nem neked való?

Közzétette: 2019-07-21Pilates

Makacs sérüléssel küszködsz? Krónikus fájdalmaid vannak, amik nehezítik a mindennapokat, az edzést pedig egyszerűen lehetetlenné teszik? Túl sok kötelezettséged van ahhoz, hogy beiktasd a napi edzéseket? Szeretnéd erősíteni a törzsed és az izomzatod? Készen állsz arra, hogy a szemed láttára alakuljon át a tested?

Ha igen, akkor a válasz nem más, mint a pilates!

Közel száz éve létezik már a pilates, és habár eredetileg férfiak és atléták számára lett kifejlesztve, ma már mindenki élvezheti az életre szóló hatásait, nemtől, kortól és edzettségi szinttől függetlenül. Mégis vannak olyanok, akik úgy érzik, hogy a pilates nem nekik lett kitalálva. Sokan élnek abban a tévhitben, hogy csak az a jó edzés, amely során patakokat izzadunk, és ami után még az ágyból való felkelés is kihívást jelent.

Ha neked is vannak fenntartásaid a pilates kipróbálásával kapcsolatban, akkor olvass tovább, és hagyd, hogy megváltoztassuk a véleményed.

Miért is jó a pilates?

  1. Megakadályozza a sérüléseket.

A sérülések hetekre, hónapokra, sőt, akár évekre is „kivehetnek minket a forgalomból”, már ami a sportot és az edzést illeti. Nem egy ígéretes karrier tört már derékba egy-egy alattomos ínszalag szakadás, vagy más sérülés miatt. Mit szólnál ahhoz, ha lenne egy olyan edzésfajta, amely nem okoz sérüléseket, hanem megvéd tőlük?

Nos, ez a pilates. A törzsre fókuszál, a has és a hát izomzatát erősíti. Gondoljunk csak bele, hogy hányszor használjuk naponta a törzsizmokat – az ágyból való felkeléstől a sétáláson, a hajlongáson, az ülésen keresztül egészen addig, amíg a nap végén vissza nem fekszünk az ágyba (és akkor az éjjeli forgolódásról nem is beszéltünk). Ha néha azt vesszük észre, hogy sajog a hátunk, az bizonyára azért van, mert gyengék a hátizmaink. Ilyenkor (is) érdemes kipróbálni a pilatest, ami azzal, hogy erősíti az izmokat, megszünteti a fájdalmat és ellenállóbbá tesz minket a sérülésekkel szemben.

  1. Izmosodunk tőle, de nem leszünk „kigyúrtak”.

Nem mindenki akar úgy kinézni, mint a testépítők vagy a súlyemelők. Nem mintha baj lenne azzal, ahogyan ők kinéznek – egyszerűen csak vannak, akik máshogyan szeretnének izomzatot építeni. Ha te is közéjük tartozol, próbáld ki a pilatest!

A pilates olyan gyakorlatokból tevődik össze, amelyek folyamatosan igénybe veszik a törzset, ami lapos hasat és erős hátat eredményez. Míg a súlyemelés általában rövidíti az izomzatot és növeli annak volumenét, a pilatessel egyszerre dolgozunk az izomzat erősítésén és nyújtásán. Pilatesszel az izmok hosszabbak, vékonyabbak, szálkásabbak és kecsesebbek lesznek.

  1. Növeli a koordinációt, a hajlékonyságot és az egyensúlyt.

Ismét a törzsről lesz szó, ugyanis a koordinációnk és az egyensúlyunk is innen ered. A törzs izmai felelősek az egyensúlyért és a koordinációért, a pilates pedig azzal, hogy megerősíti ezeket az izmokat, segít megakadályozni az eséseket. Amikor elkezdünk esni, önkéntelenül megfeszítjük a hasizmainkat – így próbálja a testünk visszanyerni az egyensúlyt. Minél erősebbek a törzs izmai, annál stabilabbak tudunk lenni.

A flexibilitás az izmok és inak hajlékonyságát jelenti. A pilates hajlékonyabbá tesz minket, csökkentve ezzel az izomhúzódás (rosszabb esetben izomszakadás) kockázatát (arról nem is beszélve, hogy a spárgázás mindig is hatalmas partitrükknek számított).

  1. A pilates mindenki számára alkalmas.

Nők, férfiak, gyerekek, idősek, krónikus betegek, sportolók, táncosok, kismamák. Bárkivel találkozhatunk egy pilates órán. Mivel nem igényel ugrálást, mindenki biztonságosan el tudja végezni a pilates gyakorlatait. Nem terheli fölöslegesen a csontokat és az ízületeket, így elkerülhető a fájdalom. Szinte nem is érezzük a megterhelést, csupán a pozitív hatásait. Nincs kifogás – a pilates mindenkinek megfelel!

  1. Bárhol végezhető.

A pilates egy változatos sport, amelyet könnyen tudunk az igényeinkhez és a lehetőségeinkhez igazítani. Nem feltétlenül igényel különleges felszerelést vagy pályát. A szobában, az edzőteremben, a strandon, hotelben, stúdióban, lényegében bárhol lehet pilateszezni. Ha csak 15 perc szabadidőnk van, megcsinálhatjuk például csak a bemelegítést. Csak magunkra és egy kis mozgástérre van szükségünk.

Nagyobb kihívásokra vágysz? Használj olyan torna segédeszközöket, mint a súlylabda és a fittness szalag!

Ha ezután sem sikerült meggyőznünk, talán Joseph Pilatesnek, a pilates kifejlesztőjének sikerül. „10 óra után érezni fogod a különbséget, 20 óra után látni fogod, 30 óra után pedig teljesen új tested lesz”, mondta Pilates. Nos, mit mondasz, érdemes kipróbálni?

Call Now Button