Fantasztikus dolog az, hogy a pilates egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Minél többet beszélnek azonban egy dologról, annál több téves információ lát napvilágot. Ez a pilates-szel sincs másképp. Utoljára a jóga-őrület járt ilyen félrevezetésekkel, most pedig minden jel arra mutat, hogy a legújabb áldozat a pilates lett.
Nézzük, milyen tévhitek keringenek napjaink legnépszerűbb edzésformájáról, a pilatesről!
1. tévhit: a pilates jó zsírégető
Egy 2006-os kutatás kimutatta, hogy a testsúly és a testzsír tömeg nem változott jelentősen azoknál a felnőtt nőknél, akik rendszeresen pilateseztek, ám másféle testedzést nem végeztek. Egy régebbi, 2004-es kutatás pedig arra derített fényt, hogy habár a flexibilitás növekszik, a testfelépítés nem változik, még hat hónap edzés után sem.
Ha tehát a cél a kalóriaégetés és a fogyás, jobb eredményeket tudunk elérni futással, kerékpározással stb.
Mégis van a pilatesnek egy fontos feladata a zsírégetésben. Azzal, hogy ellenállóbbá tesz minket a sérülésekkel szemben, lehetővé teszi azt, hogy konzisztensebben tudjunk edzeni. És a tapasztalatok szerint gyönyörűen formál ez a mozgásforma.
2. tévhit: a pilates csak nőknek van
Ez egy az egyben téves. Nemhogy csak nőknek való, de nem is a nők számára lett kifejlesztve! Joseph Pilates, a pilates kifejlesztője fiatal korában boxolt, atléta volt, élete egy pontjában pedig katonai edzőként is kipróbálta magát. A nyolcvanas éveiben járó Pilatesről készült képek is arról árulkodnak, hogy egy igazi macho volt. A pilates fejlődésében és alakításában mindig is rendkívül fontos szerepet játszottak a férfiak.
Igaz, hogy a pilates igen nagy népszerűségnek örvend a női körökben, ám magában az edzésformában nincs semmi, ami „nőiessé” tenné. Az alkalmazkodási képessége teszi a pilatest közkedveltté a nőknél, ugyanis testalkattól és kondíciótól függetlenül lehet pilatesezni. Emellett mára már az is megszokottá vált, hogy sok táncosnő választotta a pilates oktatói karriert, miután befejezte a táncot. A női oktatók pedig sok-sok női diákot vonzottak be.
Annak köszönhetően, hogy a pilates egyre elfogadottabbá válik a fitnesz világában, ma már több férfivel találkozhatunk a pilates órákon, ám még mindig sokan vannak, akiknek nem sikerült átlépni ezen a téves sztereotípián.
3. tévhit: a pilateshez külön felszerelés kell
Tény, hogy vannak olyan felszerelések, amelyeket a pilateshez fejlesztettek ki, ezek azonban nem feltétlenül szükségesek. A rugók, gumik, rudak és labdák segíthetnek minket az edzésben, és megtörhetik a monotonitást, ha esetleg ráunnánk a „csupasz” pilatesre.
A pilates összes alapmozdulata elvégezhető csupán egy szőnyeg segítségével. Egyetlen dolog van csak, ami feltétlenül szükséges, ez pedig maga a motiváció – a kiegészítők, mint ahogyan a nevük is mondja, csak kiegészítik a gyakorlatokat.
4. tévhit: a pilatestől sokkal erősebbek leszünk
A pilates a has és a hát izmait erősíti leginkább, a gyakorlatok is ezekre a területekre lettek kifejlesztve. Ha az edzettségi szintünk relatív alacsony, mikor elkezdjük a pilatest, akkor ezek az izmaink érezhetően erősödni fognak.
Azonban ez stílus és edző függő is. ha gépekkel, eszközökkel, edzővel dolgozol, megfelelő kihívások elé állíthatod a tested. Nem olyan izmaid lesznek, mintha súlyokat emelnél, de a saját testedet gyönyörűen fogod tudni mozgatni, kontrollálni, így, ha erőedzést szeretnél végezni mellette, azt is hatékonyabban fogod tudni csinálni.
Következő cikkünkben még négy tévhit kerül terítékre. Szó lesz arról, hogy ki taníthat pilatest, hogy melyik izmaink dolgoznak a legjobban az edzés során, hogy miért gondolják sokan könnyűnek a pilatest, és hogy mi bosszantja fel legjobban a pilates oktatókat.